(byly použity moje fotografie)
Mezi africkými fialkami se vyskytují i zvláštnosti, které pokud je uvidíte, nikdy byste možná neřekli, že je to africká fialka. Zahraniční šlechtitelé se snaží vypěstovat fialky s listy opravdu členitými, podlouhlými, různě složenými a prolamovanými, které, pokud je ozdobí navíc květ s méně obvyklým tvarem např. vosím, výsledkem je opravdu fialkový skvost, který bych určitě chtěla mít ve své sbírce.
Mám rostlinky s lístky podlouhlými, i vysloveně typu „longifolia“ – dlouhými, složenými „bustle“ i listy typu „girl“ tak řasenými, že už ani jako lístky nevypadají a navíc bývají tyto tvarové zvláštnůstky pestrolisté.
Většina mých rostlinek je velice malých, ale jak porostou, nebo jich bude přibývat, přidám sem i jejich fotografie, kterými zaměním fotografie prozatím informativní z netu.
RAMBLIN LASSIE WILD THANG
(moje rostlinka, list typu "girl" pestrolistá, převislá) (moje rostlinka, list typu "girl" pestrolistá, hodně členitá)
LONG LEGS
(moje rostlinka, list typu "longifolia" - podlouhlý, převislá)
A nyní několik fotografií, abyste si mohli "vytvořit" obrázek, o tom, jak opravdu může fialka vypadat. Některé ze zde uvedených druhů mám, ale jsou velice malé a budu je sem vkládat, až povyrostou a jejich "zvláštnost" se projeví v plném rozsahu.
BIG BELL
(mám jako rostlinku, doplním foto)
JUST MISBEHAVIN´
(mám jako rostlinku, doplním foto)
A ke krásným listům také neobvyklé květy:
V REKONSTRUKCI, PROBĚHNE DOPLNĚNÍ FOTOGRAFIÍ
(článek vložen dne 3.8.2007)
Ještě před několika lety nebyla situace na našem trhu s literaturou o afrických fialkách nijak růžová a do dnešního dne se nikterak výrazně nezlepšila, i když …….
Vše je o Vašem odhodlání vzdělávat se i v tomto oboru – byť je to koníček. Existuje prozatím jediná „kniha“ v české jazyce pojednávající o těchto květinkách a jejich příbuzných, doprovázená barevnými fotografiemi:
„Africké fialky a jejich příbuzní“. Druhá kniha je dovezena z Ruska v loňském roce.
Jedna z kapitol z knihy v ruském jazyce - chiméry
A také několik článků publikovaných v časopise „Zahrádkář“ je samozřejmě v českém jazyce a jsou o výstavách a návštěvách u pěstitelů.
článek v příloze "Zahrádkářka", časopis Zahrádkář červen 2007
Ovšem pokud máte dostatek trpělivosti, času, ale také financí, není problém sehnat literaturu z ciziny, kde je situace přeci jen o hodně, hodně lepší a je možné odsud získat nepřeberné množství jak časopisů, tak i knih.
Jedná se hlavně o dovozy z USA, Kanady a Ruska. U prvních dvou zmíněných lze časopisy získat dvojím způsobem: z USA také jako člen AVSA (Americké Asociace pěstitelů fialek) – kdy časopis dostáváte jako člen pravidelně, nebo z USA a Kanady můžete spoustu časopisů vydražit na aukcích, kde se nabízejí (jde jen o to, mít zařízen způsob placení kartou PayPal a získat registrovaný přístup na aukce).
Časopisy vydražené na aukcích
Jedno z čísel zaslané z USA jako "členské z AVSA"
Z obsahu časopisů "African Violet" - AVSA
Z Ruska jsou dovozy poněkud složité, prozatím velice špatně fungují platby kartami, většinou jsou neproveditelné, na dobírku neposílají, takže zůstává opět funkční dovoz přes kurýra, a to je stejně těžké, jako v případě dovozu rostlin nebo listových řízků, ale realizovat jde a je tam na výběr opravdu velké množství časopisů i knih (pokud ovšem vládnete ruštinou, protože v angličtině se nevydávají….).
Časopisy z Ruska - pokud ovládáte ruštinu, jsou pro
Vás nekonečnou studnicí užitečných typů a informací
A V MĚSÍCI BŘEZNU 2008 JSEM DOSTALA DALŠÍ ZÁSILKU, TENTOKRÁT JAKO DÁREČEK OD ZNÁMÝCH SPOLUPRACOVNÍKŮ Z UKRAJINY....
A V MĚSÍCI BŘEZNU 2008 JSEM DOSTALA DALŠÍ ZÁSILKU, TENTOKRÁT JAKO DÁREČEK OD ZNÁMÝCH SPOLUPRACOVNÍKŮ Z UKRAJINY....